Hledat zde:
Vyhledávání je nasazeno na celý server zemepis.com.
Státy A - Z:
Informace o jednotlivých státech.
O serveru:
Geografický server zemepis.com si dává za úkol poskytnout všem maximální množství zeměpisných informací nejenom o České republice, ale také celém světu a to v češtině a zdrama. Spolupracujem se serverm půjčky bez registru ihned.
Zemepis.com> Regionální geografie> Afrika> Fyzická geografie Afriky> Zvířena Afriky

Tisknou stránku

ZVÍŘENA AFRIKY

Z hlediska zoogeografie patří území Afriky ke dvěma říším

·        Holarktis zaujímající Saharu a atlaské země.

·        Paleotropis na jih od Sahary.

Africká část Holarktidy se vyznačuje různorodými živočichy, neboť sem zasahují i zástupci z etiopské oblasti. Z kopytnatců se zde vyskytuje jeden druh antilop a daman, patřící do etiopské oblasti. Z dravců vzácně lvi, pak velké kočky, hyena žíhaná, šakal a fenek. Z dravých ptáků jsou četní orli a supi. V Egyptě žijí velicí býložraví netopýři, v Atlasu se udržely opice (magot).

V Paleotropis se projevují vztahy hlavně k Indii a jihovýchodní Asii, přičemž tuto příbuznost potvrzují např. opice, poloopice, lidoopi, nosorožci, sloni, lvi, letuchy aj. Jen velmi malý vztah má Paleotropis k Holarktidě, a to např. prostřednictvím koňovitých (zebra) či hyenovitých.

Paleotropis je v Africe tvořena etiopskou oblastí, která se dělí na dvě podooblasti, a to

·        africkou s velmi početnou savčí, ptačí, plazí a hmyzí faunou. Zejména   s a v c i   se vyznačují vysokým endemismem - žirafovití, hrochovití, vydříkovití, bércounovití, noháčovití, damani, hrabáči aj. Dalšími typickými savci jsou luskoun, hyeny (severní žíhaná a jižní skvrnitá), slon, zebry, antilopy (sobí, černouchá, nyala, kudu, puku, impala, červená, vraní aj.), zoborožec, buvoli, buvolec, nosorožci (černý a bílý) hyena, lev, leopard, kočkodan, pavián, šimpanz, gorila aj. V Africe se vůbec nesetkáme se zástupci jelenovitých či medvědovitých.

Převážné množství Afrických   p t á k ů   žije také v Evropě a Asii, a to buď trvale, nebo přechodně jako ptáci přelétaví, což je spjato s nízkým endemismem ptačí fauny. Endemickými ptáky jsou např. pštros dvouprstý, hadilov písař, marabu nebo turako.

Obrovské množství je   h m y z u,   např. komáři (Anopheles přenášející malárii a žlutou zimnici), moucha tse-tse šírící spavou nemoc, muchnička přenášející říční slepotu, nádherně zbarvení pralesní motýli, obrovští pralesní brouci (tesaříci, zlatohlávci, nosorožíci apod.), termiti na savanách apod.

Velmi málo zvěře má tropický prales, a to zvláště savců. Pokud tam jsou, žijí na stromech (gorily, šimpanzi aj. opice). Relativně hodně má ale deštný prales ptáků a hmyzu.

·         madagaskarskou, která zaujímá kromě Madagaskaru i ostatní jihovýchodní ostrovy. Má svéráznou faunu, která se značně liší od fauny ostatní Afriky, zejména množstvím endemických druhů a značnou příbuzností s indo-malajskou a neotropickou oblastí. Ze všech savců žijících v oblasti je 90 % endemických; z ptačích druhů je endemická cca třetina. Zajímavými živočichy jsou lemuři (poloopice), kaloni, gekoni, leguáni, chameleóni a krokodýli. Na Madagaskaru nežijí žádné opice, myšovití, šelmy, velcí savci ani jedovatí hadi. Z ptáků zde chybí např. dropi, jeřábi, datlovití apod.

© Zeměpis.com 2002 - 2024   |

Autor stránek zemepis.com nezodpovídá za obsah zde uveřejněných materiálů. Práva na všechny texty vlastní autor serveru! Publikování nebo další šíření obsahu serveru zemepis.com je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno a protiprávní - tedy vymahatelné soudně po osobě která jedná v rozporu s autorským právem.